Aby przestać być alkoholikiem, wystarczy skończyć z piciem

To już trzecia „runda” spotkania mitów z faktami na temat alkoholu i alkoholizmu.

12.

Aby przestać być alkoholikiem, wystarczy skończyć z piciem.*

MIT

Uzależnienie od alkoholu nie polega na tym, że osoba, która na nie zapadła nie potrafi przestać pić, a raczej na tym, że nie potrafi trwale utrzymywać abstynencji pomimo podjętej decyzji o zaprzestaniu picia. Skoro uzależnienie charakteryzuje się tym, że picie alkoholu drastycznie zawładnęło całym życiem człowieka (psychologicznym, społecznym, duchowym) trudno oczekiwać, że samo przerwanie picia będzie miało naprawczy wpływ na zniszczone obszary życia emocjonalnego, rodzinnego, czy sferę wartości).
13.

Alkoholizmu nie da się wyleczyć, alkoholik zawsze pozostanie alkoholikiem.*

FAKT

Nawet uzależnieni z wieloletnim stażem abstynencji nie przestają nazywać siebie alkoholikami. Wynika to z posiadania wiedzy o chorobie, na którą cierpią oraz pełnej akceptacji faktu bycia osobą uzależnioną. Oznacza to wewnętrzną zgodę na uczestniczenie w takiej przebudowie swojego życia, aby alkohol nie był w nim już potrzebny.
14.

Alkoholik może przestać pić w każdej chwili, tylko od jego silnej woli zależy czy tego dokona.*

MIT

Alkoholik pije, ponieważ odczuwa silny przymus picia, a występowanie tego przymusu jest jednym z kluczowych elementów jego uzależnienia. Choroba nie jest wynikiem słabej woli, ani dobrych chęci.
15.

Jeśli ktoś ma mocną głowę, to może dużo pić bez ryzyka, że się uzależni.

MIT

Osoby z tak zwaną mocną głową są bardziej narażone na uzależnienie, ponieważ już w czasie  pierwszych doświadczeń z alkoholem mogą dużo wypić i nie powoduje to przykrych następstw w postaci złego samopoczucia po przepiciu. Za pomocą alkoholu osiągają nie tylko zmianę nastroju, ale często zdobywają również podziw otoczenia, co stanowi dodatkową zachętę do picia. Szczególnie mężczyźni lubią szczycić się swoją mocną głową przed innymi. Wraz ze wzrostem częstotliwości i intensywności picia tolerancja na alkohol jeszcze rośnie. Oznacza to, że aby uzyskać taki sam efekt psychoaktywny jak wcześniej konieczne jest wypicie coraz większej ilości alkoholu. Objaw ten jest często interpretowany przez osoby nadużywające jako dowód na brak zagrożenia alkoholizmem, ponieważ wszystko wskazuje na to, że organizm uodparnia się na alkohol. Nic bardziej mylnego!
16.

Dzieci alkoholików już od kołyski są skazane na alkoholizm.

MIT

Wiele badań naukowych wskazuje na to, że dzieci alkoholików mogą dziedziczyć pewną skłonność do uzależnienia. Badania te jednak są niejednoznaczne. Według części naukowców niektórzy ludzie dziedziczą zdolność do „dobrego” tolerowania alkoholu. Oznacza to, że mogą być bardziej odporni na negatywne skutki jego działania, takie jak np. poranne nudności. Można zatem przypuszczać, że osoby podatne na alkoholizm pozbawione są pewnych wskazówek, które innym ułatwiają kontrolowanie picia. W przypadku alkoholizmu nie można jednak w żadnym razie mówić o prostej zależności „jeśli ojciec pije, to syn na pewno też będzie pił.” Nawet jeśli dziedziczona jest pewna podatność na uzależnienie, należy pamiętać, że nikt kto nie pije, nie uzależni się. Stąd tak ważne jest rozpowszechnianie rzetelnej wiedzy na temat alkoholizmu szczególnie wśród grup ludzi o zwiększonym ryzyku uzależnienia.
17.

Kieliszek wódki to najlepszy środek na trawienie.

MIT

Alkohol nie może być skutecznym środkiem na „poprawę” procesów trawienia choćby z tej przyczyny, że uszkadza śluzówki, wywołuje zaburzenia pracy jelit oraz przyczynia się do występowania nieprawidłowości w prawidłowym funkcjonowaniu wątroby i trzustki.
18.

Piwo jest dobrym lekiem na nerki.

MIT

Zdarza się, że lekarze zalecają picie piwa osobom cierpiącym na kamicę nerkową, jako że funkcjonuje pogląd o moczopędnym działaniu piwa. Słysząc taką propozycję, zawsze należy rozważyć kilka spraw. Czy zauważam, że aktualnie dość często zdarza mi się wypijać sporo alkoholu? Być może już piję sporo piwa i jak dotychczas nie dostrzegam jego korzystnego wpływu na moje nerki? Czy poinformowałem o tym lekarza? Czy sposób mojego picia może wskazywać na uzależnienie, a zalecenie lekarza będzie tylko kolejną „racjonalnie uzasadnioną” wymówką żeby móc się napić? Czy na pewno nie ma innego sposobu na uzyskanie tego samego efektu, który w zamyśle ma wywołać regularne picie piwa? Powszechnie wiadomo, że takie pokarmy jak seler czy szparagi mogą mieć podobne działanie. Ponadto na rynku jest wiele ziołowych moczopędnych preparatów. Należy pamiętać, że regularne picie alkoholu może przyczynić się do uszkodzenia innych układów i narządów.
19.

Piwo to też alkohol.

FAKT

W 250 ml piwa o mocy 5% znajduje się tyle samo czystego alkoholu (1 porcja standardowa = 10 gram) co w 100 ml wina o mocy 12% czy też w 30 ml wódki o mocy 40%.

Materiał powstał w oparciu o treści merytoryczne zawarte w następujących publikacjach:

Bohdan T. Woronowicz, „Uzależnienia. Geneza, terapia, powrót do zdrowia”

Bohdan T. Woronowicz, „Na zdrowie! Jak poradzić sobie z uzależnieniem od alkoholu”

 

Marta Fajfer

*6.11.2016 rok. Post ten zamieściłam w lutym 2015 roku. Powstał w oparciu o literaturę uznanych autorów. Ponieważ jednak wiedza na temat problematyki uzależnień przyrasta i to niezwykle dynamicznie, podobnie jak moje lata w zawodzie – zmienia się również moje własne spojrzenie na problem, z którym przychodzą do mnie pacjenci.

Z pełną odpowiedzialnością muszę zrewidować odpowiedzi odnośnie – Aby przestać być alkoholikiem, wystarczy skończyć z piciem. Alkoholizmu nie da się wyleczyć, alkoholik zawsze pozostanie alkoholikiemAlkoholik może przestać pić w każdej chwili, tylko od jego silnej woli zależy czy tego dokona. Zgodnie z moim aktualnym poglądem na ten temat, odpowiedzi odnośnie tych twierdzeń brzmiałaby: MIT/FAKT.

Czy alkoholik zawsze pozostanie alkoholikiem? TO ZALEŻY – od czego? od poziomu głębokości zaburzenia związanego z piciem. 

Postanowiłam nie usuwać powyższych twierdzeń, ponieważ częściowo rzeczywiście są one mitami. Są nimi prawdopodobnie w przypadku większości osób, które cierpią na głęboką formę zaburzeń związanych z piciem alkoholu.

Osoby zainteresowane tym tematem odsyłam tutaj http://psychoterapia.fajfer.com/?page_id=47

  2 comments for “Aby przestać być alkoholikiem, wystarczy skończyć z piciem

 1. Wrzesień 30, 2015 at 9:04 pm

  Szkoda, że w umyśle wiele osób te mity wciąż są „prawdziwe” ….

  • wisienor
   Październik 3, 2015 at 10:13 am

   Tak, to prawda Emmo. Z takimi przekonaniami spotykamy się na każdym kroku i niestety są one dość głęboko zakorzenione. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.