ALKOHOL-Cóż to za dziwna siła?

Ludzie od tysięcy lat szukają w alkoholu radości, zapomnienia, relaksu. Fakt ten wynika z tego, że na początku picie alkoholu sprawia przyjemność, przynosi rozluźnienie, zwalcza nieśmiałość, rozwiązuje język, tłumi niepokoje, łagodzi ból, odpręża, daje poczucie przyjemnego ciepła, ułatwia kontakty międzyludzkie, znosi opory. Pewnie można by jeszcze długo wymieniać chwilowe korzyści, które można mieć z jego picia.

Czym jest substancja, która ma tak silne działanie zarówno na naszą psychikę jak i organizm?

Alkohole należą do grupy organicznych związków chemicznych, pochodnych węglowodorów

Przeznaczony do konsumpcji jest tylko alkohol etylowy – uzyskiwany drogą fermentacji produktów roślinnych. Napój w ten sposób uzyskany ma stosunkowo niewielką zawartość  alkoholu. W celu zwiększenia mocy jest on poddawany wielokrotnie procesom destylacji. Usuwa się wówczas szkodliwe zanieczyszczenia-fuzle. Picie nieoczyszczonego alkoholu (również samogonu czy bimbru) jest szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia. Czysty spirytus, uzyskany po oczyszczeniu zawiera około 96% alkoholu. Alkohol spożywczy produkuje się pod postacią wódek, koniaków, whiskey (przeciętna zawartość alkoholu 40-50%), wina (10-20%) i piwa (3-7%). Pozostałe alkohole (metanol, propanol, butanol i wiele innych) są związkami o wiele bardziej dla organizmu człowieka toksycznymi.

Alkohol etylowy to lżejsza od wody, przeźroczysta ciecz o charakterystycznej woni i piekącym smaku. Występuje on w organizmie człowieka jako alkohol fizjologiczny w stężeniu nie przekraczającym 0,15 promila (1 promil to jeden mililitr czystego alkoholu w jednym litrze krwi). Alkohol etylowy jest wchłaniany natychmiast po wprowadzeniu go do organizmu – już w jamie ustnej. Miejscem, gdzie najwięcej alkoholu przenika do krwi są jelita. Z kolei największe stężenie alkoholu występuje w ślinie, moczu, krwi, żółci i płynie mózgowo-rdzeniowym. Maksymalne stężenie alkoholu we krwi występuje najczęściej po godzinie/półtorej od momentu jego spożycia. Po półtorej godziny od chwili spożycia alkoholu poziom alkoholu we krwi mężczyzny o wadze ok. 70 kg przedstawia się tak jak poniżej:

Piwo (5%) Wino (12%) Wódka (40%)
300 ml – 0,3 promila900 ml – 0,7 promila1500ml – 1,32 promila 200ml – 0,4 promila600ml – 1,2 promila 100ml – 0,5 promila250 ml – 1,4 promila

W zależności od płci osoby spożywającej alkohol, pomimo wypicia tej samej ilości alkoholu jego stężenie we krwi będzie się różnić. Różnica ta wynika z innej zawartości płynów w stosunku do masy ciała (u kobiet stanowią one około 60%, u mężczyzn około 70%)

Ze względu na podobny wygląd i smak alkohol etylowy bywa czasem mylony z alkoholem metylowym, który w większości przypadków używany jest głównie jako rozpuszczalnik przemysłowy i dlatego bywa łatwo dostępny Spożycie metanolu może spowodować groźne skutki takie jak: upośledzenie bądź utrata wzroku, pogorszenie słuchu. Dawka alkoholu metylowego na poziomie 30-70ml jest śmiertelna. Zależy to jednak od odporności organizmu i śmiertelne wypadki zdarzają się nawet po wypiciu od 4 do 8 ml metanolu.

Denaturat służy do celów technicznych, produkowany jest zwykle ze spirytusu porektyfikacyjnego, który zawiera jeden procent silnie trującego aldehydu octowego. Denaturat może być również uzyskiwany ze spirytusu posiarczynowego – wówczas zawiera on kilka procent trującego metanolu. Spirytusy te nie są oczyszczane, dodaje się do nich barwnik oraz szkodliwe dla zdrowia związki skażające. Jednorazowe wypicie denaturatu nie musi oznaczać śmierci, ale toksyczne związki są odkładane w organizmie i nie są z niego wydalane. A zatem wielokrotne picie denaturatu powoduje gromadzenie się trucizn, co doprowadza do trwałych uszkodzeń narządów wewnętrznych, czasem również śmierci.

Źródła:

Jan Karol Falewicz: „ABC problemów alkoholowych”.

Bohdan Woronowicz: „Na zdrowie! Jak poradzić sobie z uzaleznieniem od alkoholu”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.